Elektromobilita
pro všechny

Kolonožky, koloběžky...

em-morxes-150

Jízda na koloběžce je zajímavá a zdravá aktivita, čím se ale máme řídit při výběru té pravé?

Z hlavních kritérií půjde o cenu, skladnost a někdy i nosnost. Co dál?

Pokud potřebujete mrštnou koloběžku, skladnou a tu, která se dobře převeze v MHD, bude dobré sáhnout po modelu s menšími koly. Když budete často jezdit v terénu a mimo město, komfort zaručí koloběžka s většími koly. U těžších jezdců bude taky vhodné brát v potaz i hmotnost a tuhost rámu.

Nejčastěji se vyrábějí koloběžky s ocelovými rámy. Materiál je těžší, ale hutný a mechanicky odolný, je cenově dostupný. Další materiál je karbon, dražší, křehčí, ale lehký materiál. Koloběžky se vyrábějí i ze slitiny hliníku, často využívané u jízdních kol, ta je lehká a vyznačuje se tuhostí srovnatelnou s ocelí.

Yedoo je největší český výrobce koloběžek. Díky vlastnostem se hodí především začátečníkům nebo těm, kteří chtějí na koloběžkách jenom popojíždět. Pořizovací náklady jsou přijatelné, jsou lehké a praktické.

Kostka je další z velkých výrobců, jehož vliv sahá daleko za hranice České republiky. Kostky jsou po Yedoo asi nejčastěji viděné koloběžky a nabízejí velmi širokou škálu modelů od levných strojů až po vyladěné závodní speciály. Z nabídky značky se dají vybrat slušné stroje do města i do terénu, ale důraz je kladen i na velké silniční koloběžky vhodné na najíždění velkého množství kilometrů. Zajímavou raritou je vlastní výroba většiny použitých dílů od nábojů přes představce až po řidítka, které si nově od letošní sezóny budete moci barevně ladit a skládat podle svých představ.

Mibo vyrábí velmi dobré stroje vyčnívající z řady zejména excelentní tuhostí rámu a také vysokou nosností. Nevýhodou může být citelně vyšší hmotnost některých koloběžek nebo absence nižších, a tedy i levnějších modelů (nejlevnější Mibo pořídíte za 8 800 korun). Ukazuje-li rafička na vaší váze hodnotu kolem 100 kilogramů, nechcete-li začínat kvůli kloubům s během a bojíte-li se, zda by vás koloběžka uvezla, sáhněte po Mibu, které si i s takovou hmotností hravě poradí.

Kickbike je zahraniční značka, která vyrábí hlavně závodní modely, známá i výrobou lehkých skládacích verzí. Kickbike se vám dostane do hledáčku v případě, že vás lákají desítky nebo dokonce i stovky kilometrů dlouhé vyjížďky a rádi se pohybujete ve vyšších rychlostech.

Koloběžky Morxes jsou špička mezi koloběžkam, avšak s poměrně vysokou pořizovací cenou. Stroje Morxes jsou stylové, do detailu vyladěné a často používají nestandardní díly jako bubnové brzdy nebo kožené doplňky, snoubí vysokou tuhost s elegancí a neotřelým vzhledem.

K-bike představuje design koloběžek, na kterých se jezdilo a závodilo před desítkami let. Nic to ovšem nemění na jejich konkurenceschopnosti a vynikající využitelnosti i v dnešní době. Uvažujete-li o K-biku, dostanete povedenou, malou, rychlou, mrštnou koloběžku, jako stvořenou pro pohyb v rušném městě. Mezi zásadní výhody musíme připočíst i překvapivě nízké pořizovací náklady, které se pohybují pod hranicí pěti tisíc korun.

Závěr tvoří předsatvitel koloběžky 4freetime, která má letmo zavěšená kola. Za stroj si sice připlatíme, ale jízda na něm nás určitě ve městě nezklame, díky vynikajícím jízdním vlastnostem a možnosti zakázkové úpravy komponentů.

 

Příspěvek do diskuze
:
:
:
:
Všechny položky jsou povinné
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x