Elektromobilita
pro všechny

Elektromobily obecně

em-hybrid-motor-150

V souvislosti se současným “boomem” zájmu o elektromobily, se do stále větší pozornosti dostávají i hybridní automobily, které kombinují výhody spalovacího motoru a elektromotoru. Čistě prodejně to zatím hybridy vyhrávají na plné čáře, v roce 2017 se jich u nás prodalo takřka 3 000 kusů, zatímco elektromobilů “jen” 387. Co přesně je hybrid?

Podívejme se na to, co se vlastně skrývá pod pojmem hybridní automobil. V zásadě je hybrid automobil, který jako pohonnou jednotku využívá kombinaci dvou motorů, klasického spalovacího a elektromotoru. Elektřina pro provoz elektromotoru je získávána bržděním, přenosem energie ze spalovacího motoru, nebo nabíjením ze zásuvky či nabíječky. Liší se i samotné využití elektromotoru, v některých hybridech se pouze podílí na provozu auta, v jiných pohání vůz samostatně, v závislosti na stylu jízdy nebo stavu baterií.

Bez ohledu na přesný typ vozu, hlavním důvodem úspěchu hybridních automobilů v porovnání s elektromobily, je především dojezd. Ten je díky kombinaci elektromotoru a klasického spalovacího motoru výrazně vyšší, protože řidič v případě potřeby jednoduše kdekoliv natankuje. Spolu s nižšími emisemi a nižšími náklady na PHM (samozřejmě dle stylu jízdy) oproti klasickým automobilům se spalovacím motorem, je hybridní automobil dobrou volbou pro ekologicky smýšlejícího řidiče. Aktuální nabídka hybridních automobilů je také o něco pestřejší než u čistých elektromobilů, a pokud nemáte dost peněz na Teslu, pravděpodobně vám nyní vyjde hybrid jako celkově lepší varianta.

Nevýhodou oproti čistému elektromobilu, zejména v dlouhodobém kontextu, může být vyšší poruchovost - zkrátka když máte dva motory, máte i dvakrát větší šanci, že se něco porouchá. Kromě toho, konstrukce dvou motorů včetně propojení zvyšuje celkovou hmotnost vozidla, což následně ovlivňuje i jízdní vlastnosti.

Hybridy tedy prozatím vyhrávají, vzestupující dojezd elektromobilů a rozšiřující se sít nabíjecích stanic však mohou v krátké době tento stav zvrátit.

 

Příspěvek do diskuze
:
:
:
:
Všechny položky jsou povinné
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x