Elektromobilita
pro všechny

Elektromobily obecně

em-nabijeni-auta-150

Jednou ze základních otázek každého současného i budoucího majitele elektromobilu je - kde a jak budu nabíjet? Podívejme se na možnosti blízkou budoucnost nabíjení nejen elektromobilů.

První možností je nabíjení eletromobilu doma v garáži, ideálně v době, kdy delší dobu nikam nepotřebuji jet - typicky v noci nebo o víkendech. Poskytovatelé elektrické energie již zareagovali na vzrůstající poptávku a mají v nabídce různé tarify. Ty kombinují například pořízení nezbytné techniky pro nabíjení a zvýhodněný odběr proudu v určitých hodinách. K tomu lze pořídit ve formě výhodných balíčků i například osazení solárními panely a operativní leasing elektromobilu samotného.

Pro ty, kteří bydlí v bytových domech, či nemají možnost parkování a nabíjení u domu, je variantou některá z veřejných nabíjecích stanic. V ideálním případě je umístěna v blízkosti míst, které běžně navštěvují - kancelář, obchod, úřady a podobně, není tedy problém zde nechat automobil nechat nabít.

Třetí variantou jsou takzvané rychlonabíjecí stanice, kde nabíjení zabere jen o trochu více času než natankování automobilu na čerpací stanici. Jedná se typicky o nabíjení v situaci, kdy řidiči potřebují nenadále jet s automobilem delší trasu, nebo se rychlonabíjecí stanice nalézá na dostupné trase a na stanici i pravidelně nabíjí.

Dynamický rozvoj kapacity baterií a rostoucí množství nabíjecích stanic v blízké budoucnosti slibuje prakticky stejný komfort provozu jako u automobilů se spalovacím motorem. Tedy porovnatelný dojezd na jedno nabití a ideálně rychlonabíjecí stanice v obdobném počtu a lokalitách jako současné čerpací stanice. Na to v posledních době reaguje i státní sektor, s dotacemi pro rozvoj sítě nabíjecích stanic.

Velkou výhodou bude pro majitele domů možnost využití obnovitelných zdrojů elektrické energie. Snížení pořizovacích nákladů, například na solární panely, zlepšení jejich parametrů pro výrobu elektrické energie a zvýšení kapacity baterií umožní v masové výrazně zvýšit “soběstačnost” a tím výrazně snížit náklady na provoz elektromobilu.

Tato kombinace by měla být skutečným triumfem v souboji s automobily se spalovacím motorem, neboť vlastní zdroj ropy je pro automobilisty nedosažitelným snem...

Příspěvek do diskuze
:
:
:
:
Všechny položky jsou povinné
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x