Elektromobilita
přítomnost a budoucnost

.

 

 

 

 

 

 

 

 

ak-vse-o-kamerach-230

Souvislosti, dotace

em-eko-150

Evropská komise schválila v srpnu 2017 program ČR, který v trvání šesti let podpoří výstavbu dobíjecích stanic pro elektromobily a plnicích stanic CNG v objemu celkem 45 miliónů euro. Také jsme od komisařky Vestagerové dostali pochvalu, věří, že díky tomu nějak ovlivníme globální oteplování.

Detail DISKUTOVAT

em-eu_vlajka-150

Podobně jako několik zemí Evropské unie, dá se očekávat, že Česká republika bude na základě podpory obnovitelných zdrojů energie podporovat prodej elektromobilů.

V této chvíli existuje dotační program, určený pro kraje a obce a operační program pro podnikatele, je reálné očekávat podporu individuálních nákupů, vhodně načasovanou s rozšířením nabídky vozů.

Detail DISKUTOVAT

em-gyro-150

Elektrokola, elektrické koloběžky, miniSegway, jednokolky, hoverboardy a drony DJI si můžete zdarma vyzkoušet v GyroZóně, kterou Alza.cz provozuje za showroomem u východu na zadní parkoviště v Holešovické tržnici v Praze.

Otevřeno je mezi 10:00 - 20:00 ještě během podzimu, o změnách vás budeme informovat, uvažuje se o přesunutí o interiéru (a drony aktuálně nesmějí létat mimo showroom).

Detail DISKUTOVAT

em-segway-150

Česká verze Wikipedie definuje pojem elektromobilita jako "pohyb (vozidel) pomocí elektrické energie nebo provoz dopravních prostředků s elektrickým pohonem".

Pro náš portál to znamená, že se může věnovat celé šíři elektřinou poháněných vynálezů, které vás dopraví z místa na místo, i když se samozřejmě zaměřujeme na ty, které jsou nebo budou běžně rozšířené, a nezajímáme se o větší dopravní prostředky, než je elektromobil (málokdo si pořizuje lokomotivu).

Detail DISKUTOVAT

em-tesla3-150

V následujících letech se konečně dočkáme relativně dostupné alternativy pro dopravu především na kratší a střední vzdálenosti - automobilky slibují nové elektromobily.

Za předpokladu, že budou k dispozici odpovídající dotace a rozvine se síť dobíjecích stanic, v horizontu 5 - 10 let bude většina z nás, kdo uvažují o koupi nového vozu, přemýšlet, zda by už mělo jít o elektromobil.

Výhody jsou zřejmé, kromě ekologického a ekonomického provozu jsou tiché, bez jedovatých zplodin, s šancí na automatické řízení jaké má už k dispozici Tesla 3.

Alternativami zůstanou zatím vozy CNG a etanol, jak bude ubývat naftových a poté i benzínových, skutečným konkurentem bude zřejmě vodík.

Detail DISKUTOVAT

Vytvořilo Anawe